ekhraj
04 خرداد 1402 - 11:25

تاکید سازمان همکاری اسلامی بر حق حاکمیت فلسطین بر قدس اشغالی

سازمان همکاری اسلامی در نشست فوق‌العاده‌ای درباره تجاوز صهیونیست‌ها علیه مسجدالاقصی بر حق حاکمیت فلسطین بر قدس اشغالی تاکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی به درخواست مسئولان فلسطینی  روز چهارشنبه نشست فوق العاده خود را در« جده» درباره بررسی تجاوزات رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی برگزار کرد.

سازمان همکاری اسلامی در بیانیه پایانی ضمن محکوم کردن جنایات تحریک‌آمیز رژیم صهیونیستی علیه فلسطین و  مسجدالاقصی قطعنامه‌ای صادر کرد.

این سازمان تاکید کرد که اسرائیل هیچ حق و حاکمیتی بر قدس اشغالی و اماکن مقدس اسلامی آن ندارد.

بر اساس این بیانیه، یورش وزیر رژیم صهیونیستی به مسجد مبارک الاقصی و هتک حرمت، آن اقدامی تحریک‌آمیز است که به شدت محکوم می‌شود و نشان‌دهنده نقض آشکار و غیرقابل قبول قوانین بین‌المللی و موقعیت تاریخی و حقوقی مسجدالاقصی و اماکن مقدس است.

 در ادامه این بیانیه آمده است که  اقدامات اسرائیل جامعه بین‌المللی، از جمله شورای امنیت را ملزم می کند تا فوراً برای متوقف کردن  این جنایت اقداماتی انجام دهند و از طریق برداشتن گام‌های موثر، «اسرائیل» را ناگزیر به توقف حملات خود علیه ملت فلسطین و توقف نقض قوانین بین‌المللی کند.

سازمان همکاری اسلامی همچنین نشست کابینه رژیم صهیونیستی در یکی از تونل‌های زیر صحن البراق در مسجد الاقصی را به شدت محکوم کرد و گفت که چنین اقدامات تحریک‌آمیز و غیر قانونی باطل بوده و هیچ اثر حقوقی و قانونی ندارند.

کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از جامعه بین‌المللی و شورای امنیت خواستار فشار بر رژیم صهیونیستی برای توقف شهرک‌سازی‌ها و هر اقدامی  در جهت تغییر وضعیت قانونی و تاریخی در مسجدالاقصی  است، شدند.

این  سازمان همچنین از کشورهایی که اقدامات تحریک‌آمیز و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه مسجد الاقصی و فلسطینی‌ها را محکوم کرده‌اند، تمجید کرد.

 

پیش از این سازمان همکاری اسلامی در واکنش به اقدام وزیر افراطی صهیونیست در هتک حرمت به مسجدالاقصی تاکید کرد: یورش ایتمار بن گویر وزیر کابینه اشغالگران اسرائیلی به مسجدالاقصی را محکوم می کنیم، این اقدام در راستای تلاشها برای تغییر وضع تاریخی و قانونی موجود در آن است و ما آن را جریحه دار کردن احساسات مسلمانان و نقض آشکار قوانین بین المللی می دانیم.

«سعید ابوعلی» معاون دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی یورش وزیر تندروی امنیت داخلی کابینه رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی را محکوم کرد و نسبت به پیامدهای چنین اقدامی در منطقه هشدار داد.

وی  اعلام کرد که این یورش که برای بار دوم توسط این وزیر اسرائیلی انجام شده است، محکوم بوده و یک تشدید تنش خطرناک است که منجر به شکل‌گیری گردبادی از خشونت و تنش و شعله ور شدن منطقه خواهد شد.

وزیر امنیت داخلی رژیم اسرائیل صبح روز یکشنبه  به همراه تعدادی از صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی یورش برد.

از زمان اشغال قدس در سال 1967، مقامات رژیم اشغالگر دروازه باب المغاربه را تحت کنترل خود درآورده و از این طریق شهرک‌نشینان و نیروهای اشغالگر به صورت روزانه به آن یورش می‌برند در حالی‌که مسلمانان اجازه ورود به مسجد الاقصی را ندارند.

صهیونیست‌های اشغالگر هر روزه به طور دسته جمعی و در دو نوبت صبح و عصر اقدام به تعرض به مسجد الاقصی می‌کنند.

هدف از این تعرض‌ها، زمینه سازی برای اجرای طرح شوم تقسیم زمانی و مکانی این مسجد بین مسلمانان و یهودیان است تا در نهایت آنها بتوانند کنترل کامل این مسجد را بدست گرفته و در راستای یهودی سازی و تخریب آن و ساخت معبد کذایی یهود بر روی خرابه‌های آن گام بردارند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237506